Битлси кај Жабарот шеес’ и некоја

Викенд во Скопје.

Џон, Пол, Џорџ и Ринго, на враќање со воз од Индија, останале еден викенд во Скопје зашто им се видел убав. На фотката се сликани од Скендер крај Вардар зад Влада, шеес’ и некоја, после пар ракии уз шопска, и по некој ќебап кај Жабарот.

Легендата вели дека тој ден настанала “Еј Јуле”, откако младата згодна скопска госпоѓица минала крај нив и се упатила по мовчето кон спортска медицина под Кале, нежно насмевнувајќи се на кочијашкото свиркање на Ринго. Подоцна продуцентите го смениле насловот на песната во “Хеј Џуд”, која станува светски хит.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *