Архива за месец: септември 2013

Изабел Ипер во „Филмополис“ 455

Фокус на животот и делото на единствената Французинка, една од најдобрите евроспки актерки во последниве пар декади, со која имав чест да помуабетам за време на нејзиното гостување на битолскиот фестивал.

Читај повеќе

34. ИФФК „Браќа Манаки“ во „Филмополис“ 454

Случувањата на 34 издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола во новото издание на филмскиот магазин на ТВ Телма.

Читај повеќе

Стартот на 34. Браќа Манаки во „Филмополис“ 453

Отворањето на 34 издание на „Браќа Манаки“, годинашните лауреати + премиера на македонскиот филм „Соба со пијано“ во новото издание на магазинот.

Читај повеќе

Лауреатите на 70. Мостра во „Филмополис“ 452

Филмовите за кои највеќе се коментираше, вклучувајќи ги и годинашните лауреати, во новото издание на филмскиот магазин на ТВ Телма.

Читај повеќе

Филмските фестивали во Сараево и Венеција во „Филмополис“ 451

Случувањата на отворањето на јубилејната 70-та венециска Мостра и оние на 19 издание на Сараевскиот филмски фестивал, во вечерашниот филмски магазин на Телма.

Читај повеќе