Архива за месец: ноември 2013

12. Cinedays во „Филмополис“ 462

Дванаесеттото издание на скопскиот филмски фестивал во новото издание на магазинот.

Читај повеќе

Актуелни наслови на познати филмски имиња во „Филмополис“ 461

Сталоне-Шварценегер, Џеки Чен, Роберт Родригез, Харисон Форд, браќата Коен, Џад Ло, браќата Вачовски… во главните ролји во новото издание на магазинот.

Читај повеќе

Изабел Ипер, интервју/омаж

Триесетминутната средба со фестивалската ѕвезда Изабел Ипер на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола предизвика голем интерес кај публиката, која имаше можност да се сретне со една од најдобрите европски актерки на својата генерација. Ипер со својот настап покажа и докажа како треба да се однесува една наградувана актерка од француска провиниенција: одговараше кратко и јасно, со дозирана иронија што можеби ќе ви се допадне, а можеби и не, зависи од тоа колку лично го сфаќате нејзиното гостување на фестивалот што го следите со години.  Читај повеќе