„Ши“ од Сашо Кокаланов

Деновиве од печат излезе новиот, петти роман од Сашо Кокаланов егзотично насловен „Ши“. Се работи за 190 издание во едицијата „ПРОаЗА“ на издавачката куќа „ИЛИ-ИЛИ“, која го издава Кокаланов по втор пат, по романот „Ние сме лудаци“ од 2016 година.

Сашо Кокаланов е филмофил, драмаџија, писател, поранешен новинар, редовен читател на „Забавник“, долгогодишен претплатник на „Њујоркер“ и страстен навивач на „Наполи“. Ова е негов петти роман. Ги сака драмите на Луиџи Пирандело, расказите на Вуди Ален, дневниците на Макс Фриш, прозата на Итало Звево, качувањата на Везув, посетите на Сан Паоло и сите специјалитети што содржат артичока. Ја има ретката можност да биде платен за тоа што е негова најголема страст, па работното и голем дел од слободното време го поминува гледајќи филмови и серии и љубопитно истражувајќи ги тајните на драмските занаети заедно со своите студенти на Факултетот за драмски уметности.      

Рекоа за „Ши“:

Ова дело е доказ дека кога на едно место ќе се сретнат брилијантен ум, ерудитско знаење, остроумен хумор и талент за пишување, не мора по секоја цена да излезе добар роман. Коља Мрак

Толку често сум цитиран во романов, што во еден момент помислив дека јас сум го напишал. Валтер Бенјамин

Мислам дека гавранот е земен од кај мене. Едгар Алан По

Ми се допадна местото во книгата каде што авторот вели дека ги сака моите кратки раскази, но не би се согласил со него за моите филмови – тие се исто така многу добри. Вуди Ален

Никогаш не сум носел чадор, а не пак, да сум удрил некого по глава. Но, тоа што сум претставен така многу зборува за личноста на авторот и за социјално-психолошката состојба во која го создал ова недело. Ернест Бекер

Донеси шише ракија кога ќе идеш наваму, Гане не’ отру со смутија. Петре

Зошто не пробаш од ова да направиш филм? Дејвид Мемет

Нe мачи се, нема будала што ќе ти го режира! Квентин Тарантино

Јас би пробал, и така немам свежа идеја што би ја искористил за мој последен филм. Мартин Скорсезе

Ве читам и се смеам. Смртта

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *