Архива за месец: јуни 2008

Tindersticks во „Мезанин“

Во 250 издание на меѓупросторот на Радио Равел, „Бајк“ на Пинк Флојд како годишница од крадењето на мојот точка пред радиото во Тафталиџе. Во фокус – новиот албум на Тиндерстикс.

Читај повеќе

Скарлет Јохансон и битолското лоби во „Мезанин“

Освен што е згодна, знае и да пее. Скарлетка вечерва им парира на Битолчаните Фолти и Три минути на дождот. Лудило!!!

Читај повеќе

EXIT во „Мезанин“

Гласноговорникот на Југотон, Владимир Лазоровски Адо, ќе ни раскаже за годинашниот фестивал „Егзит“ во Нови сад, кој во целост ќе го проследи и екипата на Радио Равел.

Читај повеќе

90-ти во „Мезанин“

Мојата декада, во која „се навлеков“ на музиката. Слушнете го изборот на музика кој го дефинираше мојот вкус за век и вјеков.

Читај повеќе

Студена војна во срцето на Андите

Откако славниот Индијана Џонс исчезна од филмското платно во 1989 година, неколку генерации љубители на филмот беа бомбардирани со тривилјални остварувања како неквалитетни копии на приказната за истражувачот на загубените светови, меѓу кои беа насловите како „Национално богатство“, „Сахара“, па и „Кодот на да Винчи“. По 19-годишна пауза стариот шегаџија повторно не’ втурнува во авантура по која бргу сфаќате дека љубовта на прв поглед кон овој филмски лик никогаш не исчезнала. Канскиот фестивал беше темпиран тајминг за светска промоција на долго најавуваниот четврти дел, а пропагандната машинерија на Џорџ Лукас, кој фигурира како продуцент и косценарист, со истовремена пост-фестивалска кино-премиера во стотици земји низ светот, меѓу кои и нашата, си ја постигна својата цел.

Читај повеќе