Архива за месец: јануари 2008

Beth Gibbons во „Мезанин“

Во 222 издание на меѓупросторот на Радио Равел, во фокус два одлични женски вокали + старото будаличиште Френк Блек, кој има нов материјал.

Читај повеќе

Актуелните скопски блогери во „Мезанин“

Вечерва нетипично издание на меѓупросторот на Радио Равел, фокус на актуелните цареви на интернет мрежата, кои, меѓу другото, слушаат и добра музика.

Читај повеќе

Моќна, но кршлива девица-кралица

Во 1998 година режисерот Шекар Капур го сними епот „Елизабета“, кој на главната актерка Кејт Бланшет и’ ја донесе првата номинација за Оскар. Станува збор за приказна за истоимената легендарна кралица од 16 век, која Британците ја паметат како жена која успеала кралството да го однесе чекор понатаму. Токму златниот период од нејзиното владеење е темата на неофицијалното продолжение на оваа историска сага, во која сценаристите Мајкл Хирст и Вилијам Николсон успеале супериорно да го измиксаат сексот и војната, сето тоа завиткано во прекрасни дворски костими.

Читај повеќе

Милчо Манчевски во „Филмополис“ 181

За актуелниот „Сенки“, надолго и нашироко со сценаристот и режисер Милчо Манчевски во вечерашниот филмски магазин на ТВ Телма.

Читај повеќе

Страста како основен елемент на љубовта

Филмската ревија насловена „Американската литература на филм“ во текот на декември привлече голем број љубители на седмата уметност во Кинотеката на Македонија. Токму во овие моменти, пак, еден од највпечатливите наслови во светските кино-храмови е адаптацијата на славниот роман „Љубов во време на колера“ на Јужноамериканецот Габриел Гарсија Маркес, кој на култниот писател му ја донесе Нобеловата награда за литература во 1985 година. Безвременската љубовна приказна на едно место собра интернационален ол-стар кастинг, предводен од шпанскиот актер Хавиер Бардем, придружен од младите сили Џована Мецоџорно и Лора Харинг, а заокружен со искусниот Бенџамин Брат.

Читај повеќе

Рејдиохед и Пи-Џеј Харви во „Мезанин“

Потентниот британски бенд Рејдиохед со новиот албум In rainbows во меѓупросторот на Радио Равел. Но предност и’ даваме на рокенрол дамата Пи-Џеј Харви. Уживајте.

Читај повеќе