Таг архива: браќа манаки

Награди на јубилејното, 40-то издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Синоќа во Битола беа доделени наградите за најдобрите кинематографери на 40-то издание на „Браќа Манаки“. Жирито составено од Ед Лакман, Калојан Божилов, Доминик Велински, Фејми Даут и Ненад Дукиќ ги донесе следниве одлуки:

Читај повеќе

Даријан Пејовски во „Филмополис“ 501

Во ова издание на магазинот ја проследивме првата клапа на деби филмот „Три дена во септември“ на Даријан Пејовски, како и лауреатите на 35 издание на „Браќа Манаки“.

Читај повеќе

Отворање на 35. Фестивал „Браќа Манаки“

Извештај за програмата на новото издание на Фестивалот на филмска камера во Битола.

Читај повеќе

Изабел Ипер, интервју/омаж

Триесетминутната средба со фестивалската ѕвезда Изабел Ипер на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола предизвика голем интерес кај публиката, која имаше можност да се сретне со една од најдобрите европски актерки на својата генерација. Ипер со својот настап покажа и докажа како треба да се однесува една наградувана актерка од француска провиниенција: одговараше кратко и јасно, со дозирана иронија што можеби ќе ви се допадне, а можеби и не, зависи од тоа колку лично го сфаќате нејзиното гостување на фестивалот што го следите со години.  Читај повеќе

Изабел Ипер во „Филмополис“ 455

Фокус на животот и делото на единствената Французинка, една од најдобрите евроспки актерки во последниве пар декади, со која имав чест да помуабетам за време на нејзиното гостување на битолскиот фестивал.

Читај повеќе

34. ИФФК „Браќа Манаки“ во „Филмополис“ 454

Случувањата на 34 издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола во новото издание на филмскиот магазин на ТВ Телма.

Читај повеќе

Стартот на 34. Браќа Манаки во „Филмополис“ 453

Отворањето на 34 издание на „Браќа Манаки“, годинашните лауреати + премиера на македонскиот филм „Соба со пијано“ во новото издание на магазинот.

Читај повеќе

33. „Браќа Манаки“ во „Филмополис“ 407

Случувањата на отворањето на 33 издание на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, вклучувајќи ја и светската премиера на „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, како и портрети на годинашните лауреати.

Читај повеќе

Да живее царот!

После многу декади во кои споменувањето на референцата „руски филм“ кај добрите познавачи на филмот водеше единствено до најбитното име на таа страна од светот, легендарниот Андреј Тарковски, во последниве десетина години, конечно, може да се размислува и во друг правец, бидејќи руската кинематографија никогаш не била во подобра форма. Оваа констатација се потврдува со низата нови режисерски имиња меѓу кои се издвојуваат Александар Сокуров и Андреј Звјагинцев, чии прекрасни филмови собраа еден куп фестивалски награди низ светот, повторно враќајќи ја руската стварност на сребрениот екран. Тоа, од друга страна, ги поттикна и малку поискусните од нив да се вратат во стариот колосек, да заземат гард и во борба со новите технологии и правила на игра многу позрело да ги реализираат своите нови возбудливи филмски приказни.

Читај повеќе